Muškátový květ a oříšek
Muškátový oříšek
Muškátový květ
Myristica frangrans Houttuyn
Muškátový ořech i květ pocházejí z jediného ozdobného tropického stálezeleného stromu. Bylo to vzácné koření i lék.
Je doporučovaný při katarech střev, oslabení nervového systému, revmatismu, na podporu chuti k jídlu a proti nadýmání. Našly se u něj také narkotické účinky (slabé).
Mattioli o něm píše: „. . . činí vonný dech, odstraňuje z tváře skvrny, posiluje žaludek a játra, zmenšuje oteklou slezinu, žene moč a ucpává. Rozhání nadýmání a posiluje paměť." Dnešní lékaři doporučují muškátový oříšek i květ při oslabení nervového systému, proti katarům střev, revmatismu, na podporu chuti k jídlu a proti nadýmání. Našly se u něho i narkotické účinky.
Muškátový ořech i květ obsahuje 3-15 procent silice, až 30 procent oleje, 30 procent škrobu, ferment lipázu, barviva, živíce a jiné látky. Tropický strom, který nese „muškátový ořech i květ", nazývá se macizeň pravá a je to velmi hezký strom. Má tmavozelené listy, zelenavou hladkou kůru a tvoří kuželovitou korunu. Je to rostlina dvoudomá, která má zvlášť samičí a samčí květy. Plod je bobule s jedním semenem (muškátový ořech); bobule ve zralosti puká.
Kvalitní muškátový ořech má mít příčný průřez bez dutin, má příjemně vonět a kořeněně, poněkud palčivě chutnat. Muškátový květ je zlatavě žlutý až hnědý; u nás se prodává mletý.
Pro ty, kteří se rozhodli svou potravu nejdříve zničit vařením:
Jako koření se používají do masitých jídel, polévek, ragú, do pečiva, mají značné uplatnění v potravinářství, ale i v parfumerii, likérnictví.