21. Šťávy a odšťavovače
Musíte být přesvědčeni o tom, že vnitřní očista pomocí nálevů a střevních výplachů je pro vás lepší než pomocí projímadel. Podle mých zkušeností je však pití čerstvých, syrových šťáv stejně tak důležité, jako nálevy a výplachy. Mají stejnou hodnotu.
Existují dva důležité důvody, proč se mají pít šťávy - za prvé získáváme z ovoce a zeleniny tu nejlepší organickou vodu a za druhé všechny organické substance, minerálie a vitamíny. S tímto problémem jsem byl konfrontován, když jsem poprvé vyšetřoval účinnost šťáv a šťávových směsí u různých potíží, které jsem zkoušel odstranit.
Začal jsem před víc jak čtyřiceti lety tím, že jsem k získání šťáv používal mlýnek na maso. Dostal jsem tak něco šťávy, ale brzy jsem poznal, že touto metodou se kaše, a z ní získané šťávy příliš zahřívaly a brzy podléhaly zkáze. Když jsem analyzoval zbytky kaše, zjistil jsem mimoto, že většina cenných látek se ani neuvolnila, ani nebyla extrahována - ale rozplýtvána.
Potom jsem zkoušel zeleninu strouhat a mlít a šťávu získat odstředivou sílou za vysokých obrátek a pomocí dírkované nádoby. Tím jsem získal o něco lepší a chutnější šťávu a "výroba" byla snadnější. Přesto bylo ve šťávě dost kašovitých zbytků a odstředěná kaše obsahovala ještě 20 až 50 % šťávy. Mimoto zůstávalo v kaši příliš mnoho vitamínů a minerálií, které měly být vlastně v dobré a účinné šťávě obsaženy.
Vyzkoušel jsem všechno možné, ale nemohl jsem najít mechanizmus nebo metodu, aby "odšťavování" bylo dokonalé. Konečně jsem uznal, že jsem požadoval něco, co fyzikálně a mechanicky nebylo dosažitelné, totiž úplnou extrakci šťávy, důležitých látek nebo částeček odstředivou silou z mokrého materiálu.
V průběhu těchto experimentů jsem dále zkoušel ovoce a zeleninu pomocí stroje pomlít na mikroskopicky malé částečky - velké jako zrnka prachu - v naději, že mohu přenechat extrakci šťávy tělu. Smíchával jsem tyto částečky důkladně s různými druhy tekutin, někdy s vodou, jindy s ovocnými nebo zeleninovými šťávami. Zjistil jsem však, že tato zeleninová vláknina rozemletá na jemný prášek, byla pro zažívání příliš tuhá, přestože byla mokrá. Jestliže jsem pil mnoho takové šťávy, objevil jsem, že tyto částečky dosáhly tlustého střeva, kde se hromadily a vyplňovaly výdutě stěny střeva. Následkem byla zácpa. Vyšetřením stolice jsem zjistil, že tyto částečky prošly tělem nezměněny, že zažívací ústrojí nebylo schopno je zpracovat.
Vzdal jsem se této metody, protože byla nejen pracná a nepraktická, ale možná i nebezpečná. Až jsem konečně po dlouholetém experimentování a zkoumání ovoce a zeleninu rozdrtil. Přišel jsem na to, že bych mohl příslušným přístrojem všechny buňky ve vláknině "roztrhnout" a tak uvolnit všechny jejich atomy a molekuly. Konečně jsem měl tedy to štěstí, že jsem našel přístroj, který přinesl výsledky, které jsem očekával.
Byl to odšťavovač, který pracoval jako hydraulický lis, ve kterém se oddělily účinné látky od kaše. Tak jsem obdržel konečně dokonale účinnou šťávu, o kterou jsem se snažil a která přinesla očekávané výsledky. Takový odšťavovač se nám nabízí pod jménem Champion. (viz také kapitola svaly)
odšťavovač Champion
Do první nádoby vytéká karotková šťáva, do druhé nádoby padá vláknina.
Champion se již nevyrábí
Doporučujeme mnohem modernější přístroje s vyšší výtěžností
např. značku HUROM, SANA, OSCAR, ANGEL
e-shop Zdraví na dlani
Šnekové odšťavovače
Dvouhřídelové odšťavovače
Samozřejmě, že jsou všechny zeleninové a ovocné šťávy užitečné, ať byly získány jakkoliv. Není-li extrakce dokonalá, mají šťávy menší hodnotu a musí se jich pít větší množství a po delší dobu. Jsou-li však šťávy dokonale extrahovány, pak je jejich účinek fenomenální.
I kdyby byl odšťavovač velice drahý, neměli bychom jeho koupi považovat za vydání, ale za investici. Správně připravené šťávy uchránily mnoho tisíců lidí před plánovanou operací. Šťávy pomohly uchránit mnoho lidí před předčasnou smrtí a tisíce před předčasným stářím. Nespočetné množství lidí, kteří se považovali za zdravé, omládlo tím, že si pořídili odšťavovač.
My používáme k přípravě mnohých jídel mixéru. Jak ho používáme, vysvětlím později v kapitole o přípravě salátů a moučníků.
Použití šťáv při potížích je podrobně popsáno v knize "Zdraví & salát". Měl bych uvést jeden nebo dva příklady, abyste porozuměli, proč se některých šťáv má pít mnoho a proč se jinými má šetřit.
Vezměme si jako příklad žaludeční vřed. Před více jak třiceti lety jsem používal půl až litr šťávy z hlávkového zelí s vynikajícím výsledkem a nikdy jsem neměl recidivu. Zjistil jsem však, že mnoho jiných, kteří následovali mého příkladu, dosáhlo sice dobrého výsledku, ale stěžovalo si na enormní plynatost. Změníte-li šťávu ze zelí za šťávu karotkovou, získáte často i lepší výsledky a neobtěžuje vás nadměrná plynatost. Důvod je jasný, zelí obsahuje podstatně více síry a jiné plynotvorné látky, kdežto karotka je v tomto směru vyváženější.
Při studiu mé knihy o šťávách se dovíte, že šťáva z petržele je velice účinná; zjistili jsme však, že se má používat jen úsporně. Smíchaná s ostatními šťávami je velice užitečná.
Kvalitní odšťavňovače si můžete zakoupit přímo v našem internetovém obchůdku.
Kolik šťávy můžeme vypít bez váhání
Čerstvými syrovými šťávami k zářícímu zdraví