Měsíček zahradní
Měsíček zahradní
Calendula officinalis L.
Lidové názvy:
Pampalík, krusíček, úmrlčí květ, nehtík.
Výskyt:
Je domácí v Evropě a Orientu. U nás se od pradávna pěstuje a někdy zplaňuje.
Popis:
Okrasná zahrádkářská rostlina zpravidla jednoletá (dvouletá jen zřídka) s vřetenovitým kořenem a větvenou, až 50 cm vysokou lodyhou. Spodní listy jsou kopisťovité, horní téměř kopinaté nebo eliptické, až 12 cm dlouhé, chloupkaté, na omak lepkavé. Větve jsou zpravidla ukončeny oranžově žlutým květem s dvouřadým zákrovem, jazykovitými květy okrajovými a trubkovitými v terči. Sedí na plochém lůžku. Malé plody (nažky) jsou člunkovitě článkovité, na hřbetní straně ostnité. - Kvete od června do podzimu. Je více forem a všechny mají stejné léčivé účinky. Jsou-li květy měsíčku po sedmé hodině ranní ještě zavřené, je možné ten den očekávat déšť.
Sbíráme:
Od června do podzimu.
Sbíraná část:
Květ s kalichem nebo bez kalichu (flos calendulae cum calyce seu sine calice).
Sběr:
Za suchého a hlavně slunného počasí se sbírají jednotlivé obvodové květy bez lůžka a zákrovu nebo s ním. Suší se rychle ve stínu. Při sušení umělým teplem za silného větrání nesmí být teplota vyšší než 60 - 70 ° . Droga má slabý pach, chuť slanou, trpkou a nahořklou. Musí být chráněna před světlem, aby se zachovala barva drogy a předešlo se rozkladu účinných látek. Snadno přijímá vzdušnou vlhkost, a proto se doporučuje občasné přesušení.
Účinné látky:
Obsahuje hlavně silici, saponin, asi 19 % hořčiny kalendenu a kalendulinu, různé karotenoidy, kyselinu salicylovou aj. Hlavním nositelem účinku jsou polyacetylenové sloučeniny. Příznivé působení měsíčku je dáno součinností silice a xanthofylu za působení kalendulinu a slizových látek.
Použití:
Působí spasmolyticky (uvolňují křečovité stažení hladkého svalstva), povzbuzuje sekreci žluči, zastavuje další růst bakterií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivým okolím a užívá se i proti plísním a při bércových vředech.
Čaj (nálev)
- je velice účinný zvláště u zánětlivých stavů,
- u gynekologických onemocnění,
- reguluje menstruaci,
- u nemocí slinivky břišní,
- při špatném zažívání.
- Má i působnost protirakovinnou, zvláště preventivní (v gynekologii).
- Působí příznivě na poruchy krevního oběhu,
- nemoci jater,
- při infekční žloutence,
- pročišťuje krev, hlavně pije-li se pravidelně,
- upravuje činnost srdečního svalu.
- Pije se při onemocnění žaludku a střev,
- při žaludečních křečích a vředech,
- stejně jako při zánětu tlustého střeva,
- takže i při silných průjmech,
- vodnatelné
- a krvavé moči.
- Používá se i na doléčení paratyfu.
- Vyhání z těla dokonce i škrkavky.
- Opatrné vymývání očí vlažným čajem způsobuje zlepšení ostrosti zraku.
Zevně:
- se používá na omývání nebo koupel zanícených ran,
- bércových vředů,
- plísně (například napadne-li plíseň okolí pochvy).
Mast:
- bolesti a silné napětí spojené s pooperačními jizvami zmizí ve velmi krátké době,
- jizvy se také rychle hojí.
- Natřeme-li na lněný hadřík mast z měsíčku a přikládáme ji na nohy plné křečových žil, tyto zmizí do jednoho měsíce. Nohy budou zase pěkné s hladkou pokožkou.
- Mast velmi rychle pomáhá i při zánětu žil,
- při nehojících se bércových vředech,
- u fistulí,
- omrzlin
- a spálenin,
- při škraloupovitém povlečení nosu,
- vředech prsů i rakovinného původu.
- Napadne-li nohy plíseň natíráme je měsíčkovou mastí. Po týdnu se i otevřená místa zahojí.
Tinktura:
používá se rozpuštěná v převařené vodě nebo v čaji vnitřně jako měsíčkový čaj.
Vnější použití je ve formě obkladu při
- ranách,
- pohmožděninách,
- výronu krve,
- přetažení svalů,
- ba dokonce při hnisavých a rakovinných vředech,
- při otevřených proleženinách,
- při otocích a nádorech.
Vnitřně se užívá 3x denně 8 kapek
- při prasklých starých a nových onemocněních (potírá se i zevně),
- při bércových vředech,
- těžce se hojících ranách,
- plísňových vyrážkách,
- zánětech nehtových lůžek,
- tvrdnutí prsních žláz,
- kostižeru,
- bolesti svalů
- bolesti nervů, zhoršující se při pohybu a otřesech.
- Působí na srdce a cévy.
Šťáva
- z čerstvých květů odstraňuje bradavice a svrab.
Směs na čištění krve:
- 30g měsíčku,
- 10g kopřivy,
- 10g řebříčku;
jednu čajovou lžičku spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a krátce vyluhujeme.
Pijeme 2 - 3x denně pomalu po doušcích.
Plíseň
Bývá častým hostem na nohách i rukou u citlivých lidí, zejména při koupání ve společných prostorách. Existuje mnoho rad a prostředků. Když se dostane pod nehet, pak v současné době je možná její likvidace drahými přípravky jen na lékařský předpis. Její léčení je však stále velmi komplikované. Proto je lépe předcházet prevencí. Dříve byl k dostání přípravek Visorit, v současné době se nevyrábí a vhodným je např. Nitrofungin. Silně žlutě barví. Ale je účinný jen u počátečních onemocnění, není však hrazen pojišťovnami, je drahý a není přírodním prostředkem. Pokoušel jsem se najít náhradu. Vyzkoušel jsem rady Zentricha i jiné, ale našel jsem kombinaci tinktury z měsíčku a z třapatky. Obě dvě byliny můžeme pěstovat na zahrádce. Dvě skleničky zaplníme z poloviny 60% alkoholem a doplníme okvětními lístky měsíčku lékařského - pozor ne každý druh označený jako měsíček lékařský je vhodný, musí být co nejoranžovější. Do druhé dáme posekanou celou kvetoucí rostlinu echinacea purpurey (třapatka nachová) i s kořenem. Co nejvíc naplníme, postavíme na tři týdny do temného místa, občas protřepeme. Potom vytlačíme tinkturu, smícháme a několikrát denně místa potíráme. Je účinná i na drobná poranění, koutky úst atd.
©2001 (petepetan@yahoo.com)
…Můj syn měl tři roky na rukou plíseň. Styděl se kamkoliv chodit a stále jen seděl doma nebo chodil v rukavicích. Léčil se u pěti lékařů a vyzkoušel spoustu drahých mastí. Na Vašich stránkách jsem našla recept na měsíčkovou mast. Moc jsem tomu nevěřila, proto jsem udělala jen nálev a syn si v něm ruce omýval. Plíseň začala ustupovat a zcela zmizelo nepříjemné svrbění. Po těchto zkušenostech jsem připravila plná nadějí i mast. Dnes už syn plíseň nemá, dokonce má ruce pěkně hladké, zmizely i “praskliny”…
Sylva T.
…Asi 15 let jsem měl na nohou mezi prsty plíseň. Lékař mi předepisoval různé tinktury, které většinou nepříjemně zapáchaly, ale nebyly mi nic platné. Vyzkoušel jsem recept na měsíčkovou mast a plíseň úplně zmizela. Mé nohy jsou již zdravé a pěkné, nesvědí ani nemokvají…
Pavel R.
…Děkuji za dobré rady, konečně se mi podařilo zbavit se křečových žil, kterými jsem trpěla velmi dlouhou dobu. Nemusela jsem do nemocnice na operaci…
Radka K.
Fotogalerie - Měsíček zahradní
Upozornění
Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.