Puškvorec obecný
Puškvorec obecný
Acorus calamus L.
Výskyt:
Do Evropy byl puškvorec dovezen v 16. století z Orientu. Domovem je ve východní Indii a Číně: U nás roste puškvorec na mělkých bahnitých březích rybníků a říčních ramen, v bažinách, tůních a ve vlhkých příkopech. Oddenek puškvorce je jednou z nejstarších drog. Nejdříve jej používala medicína indická, potom Egypťané, Arabové, Řekové a Římané. Do Evropy se dostala v roce 1565 z Malé Asie.
Popis:
Vytrvalá bylina z čeledi áronovitých s úzkými mečovitými listy a s drobnými zelenými květy uspořádanými ve štíhlých palicích. Plod (podlouhlá bobule) u nás nedozrává, rostlina se množí vegetativně. Oddenek je silně aromatický. Droga má silně aromatickou a hořce kořenitou chuť.
Sbíráme:
Sbíráme oddenek ve 2. až 3. roce růstu (Calami radix) od září do listopadu.
Účinné látky:
Oddenek puškvorce obsahuje silici, hořčinu akorin, slizové látky, tříslovinu a další látky.
Použití:
Podporuje
- trávení,
- látkovou výměnu,
- ovlivňuje křečovité stahy,
- při nadýmání,
- při průjmech
- má mírný močopudný účinek.
Čaj (odvar):
Doporučuje se
- při žaludečním kataru
- při žaludečních křečích,
- při překyselení žaludku,
- při střevním kataru,
- při střevní kolice
- při chorobách močového měchýře.
Čaj (výluh):
1 lžičku mletého oddenku zalijeme ¼ l vody a necháme přes noc stát. Ráno mírně přihřejeme ve vodní lázni a pijeme 1 - 2 šálky denně. Zevně užíváme k omýváni špatně se hojících ran.
Koupel:
Doporučuje se k posílení nervové soustavy.
- 200 g strouhaného oddenku necháme přes noc vyluhovat v 5 l studené vody. Druhý den výluh zahřejeme k bodu varu, necháme ještě 5 minut louhovat a vlijeme do připravené lázně.
Puškvorcový "chléb":
oddenek rozkrájený na kolečka a zavařený do cukru (kandovaný) - užíváme 2 - 3 kousky denně - nebo čerstvý oddenek posypaný cukrem.
Žaludeční čaj:
- 30 g puškvorce (oddenek),
- 10 g heřmánku (květ),
- 10 g kmínu (plod),
- 40 g máty peprné (list)
- 10 g pelyňku (nať).
2 lžičky směsi na ¼ l vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut stát Užíváme 1 - 2 šálky denně.
Upozornění
Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.