13. Zeleninové a ovocné šťávy
Šťávy musí být čerstvé a zasyrova připravené, nejlépe postrouháním a vytlačením v odšťavovači. Dlouhodobé zkušenosti mě přesvědčily, že toto je ta nejlepší a prakticky jediná metoda, jak extrahovat z ovoce a zeleniny všechny vitaminy, enzymy a minerálie.
Jestliže je šťáva správně připravená, můžeme pít i více sklenic denně. Asi půl litru denně je optimální množství. Každá nevolnost po vypití šťáv je způsobená snahou přírody vylepšit momentální zdravotní stav těla; jestliže se to stalo, znamená to, že byly vyloučeny jedovaté látky a potom následuje obyčejně enormní přírůstek síly a energie.
Bez výjimky každý, kdo čerstvé syrové šťávy zavrhuje nebo odmítá, nemá vědomosti, ani osobní zkušenosti s jejich fyziologickým účinkem na buňky, tkáně a zažívací orgány těla.
Neexistují žádné tabletky na světě, které by mohly opatřit naší krvi výživu. Medikamenty jsou přinejlepším vhodné jako dočasné „berličky“. Syrové šťávy naproti tomu nejsou žádné léky. Jsou-li čerstvé a správně připravené, jsou těmi nejlepšími živoucími a regenerujícími potravinami, které můžeme tělu poskytnout.
Jimi můžeme tělo nejrychleji přivést do normálního, vyváženého stavu.
Pití syrových šťáv ze zeleniny a ovoce je tou nejspolehlivější, nejjistější a nejrychlejší metodou, jak vyživovat buňky našeho těla.
Je však bezpodmínečně nutné připravovat je čerstvé, zasyrova a správným vytlačováním za hygienických podmínek.
Pasterizované a sterilizované šťávy jsou bezcenné. Zpracováním (zahříváním, ozařováním atd.) ztrácí svoji životní sílu.