Lípa srdčitá a velkolistá
Lípa srdčitá (malolistá)
Tilia cordata Miller
Lípa velkolistá
Tilia platyphyllos Scorpoli
Lidové názvy:
Lipka.
Výskyt:
Oba druhy jsou rozšířeny v celé Evropě. Hojně se pěstují v listnatých hájích, na slunných stráních a v alejích od nížin do podhůří.
Popis:
Lípy jsou obecně známé stromy vysoké až 25 m s rozložitou korunou a dlouze řapíkatými listy. Kůra je na mladších větvích šedá, hladká, na starších černošedá, rozpukaná. Lípa malolistá má listy nesouměrně srdčitě okrouhlé, pilovité, na líci zelené, na rubu modrozelené. V úžlabí žilek jsou chomáčky chlupů žlutě až rezavě zbarvených, jinak jsou listy lysé. U lípy velkolisté jsou listy větší a mají v úžlabí žilek bělavé chomáčky chloupků a obě strany listu jsou stejně zbarveny. Z paždí listů vyrůstají dlouze stopkatá květenství - vijany, s velkým blanitým zelenožlutým jazykovitým listenem. květenství lípy malolisté tvoří 5 - 15 květů, u lípy velkolisté 3 - 9 květů. Kalich je pýřitý, pětilistý, bledězelený opadavý, koruna je pětiplátečná a žlutozelená. Tyčinky jsou vidličnatě rozeklané v počtu až třiceti. Plody jsou téměř kulovité, nezřetelně hranaté nažky. Lípa velkolistá kvete až o dva týdny dříve než malolistá, v nejteplejších oblastech již koncem května. Doba květu se prodlužuje až do konce června nebo do začátku července.
Sbíraná část:
Květ (Flos Tiliae).
Sbíráme:
v červnu a v červenci.
Sběr:
Sbíráme květenství s blanitým jazykovitým listenem hned na počátku rozkvétání, kdy rozkvete asi polovina květů v květenství. za suchého počasí a sušíme rychle v průvanu ve stínu nebo při umělé teplotě do 35. ° C v načechrané vrstvě do 5 cm. Předsušení na slunci je nevhodné. Slunce a vyšší teplota nepříznivě působí na účinnost drogy. Dobře usušené květy a listeny si mají uchovat svou původní barvu a charakteristickou vůni. Květ nesmí znovu navlhnout. Nesbíráme odkvetlá květenství s malými chlupatými plody ani poupata. Droga má slabě kořenitý pach a nasládle slizovitou chuť. Uchovává se v dobře uzavřených nádobách.
Sesychací poměr
je 5 : 1.
Účinné látky:
Silice s farnesolem, sliz, glykosidy a látky blízké tokoferonu (vitaminu E), tříslovinu, éterický olej, cukr, gumu, vosk a další.
Použití:
- vyvolává pocení (diaforetika),
- utišuje křeče
- a rozpouští hleny.
- Často se kombinuje s černým bezem.
Čaj (nálev):
- se užívá při infekčních nemocech,
- horečnatých onemocněních
- při rýmě,
- kašli,
- zahlenění dýchacích cest,
- zánětu průdušek,
- onemocnění ledvin
- onemocnění močového měchýře,
- nemocech žaludku,
- nemocech střev,
- žaludečních křečích,
- srdečních křečích,
- revmatizmu,
- úplavici,
- padoucnici,
- špatném močení,
- bezmenstruační činnosti.
Zevně
- na kloktání při zánětu ústní dutiny.
Listy
spařené vodou se přikládají na
- pohmožděniny,
- spáleniny,
- odřeniny.
Lipový popel
s cukrem se doporučuje vnitřně při
- vředech,
- zánětech,
- rakovině
- a jako dobrý zubní prášek (místo zubní pasty).
Tinktura:
- se používá jako čaj.
Olej:
se používá hlavně ke kosmetickým účelům např. při
- tvrdé a nepoddajné kůži obličeje.
Koupele:
se používají při
- nervových chorobách.
Lipové bonbóny proti kašli:
120g medu, 100g krystalového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje, šťáva z poloviny citrónu. Med, krystalový cukr, lipový čaj a citrónovou šťávu vaříme tak dlouho, až při zkoušce drátěným očkem získáme tzv. velkou perlu. To znamená, že kapka cukru s medem na talíři tvrdne. Pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly.
Tyto lipové bonbóny jsou velmi dobré proti
- kašli
- a při nachlazení.
Likér z lipového květu:
Lipový květ, 80% líh, 1 0,25 litru vody, 700g medu. Sbíráme čerstvě rozkvetlý lipový květ. Okurkovou láhev naplníme do poloviny čerstvě nasbíraným rozkvetlým lipovým květem, dolijeme až k hrdlu čistým lihem a necháme vyluhovat na slunném teplém místě 2 týdny. Poté výluh přecedíme Na 1 litru přidáváme 700g medového roztoku. Lipový likér necháme ještě několik týdnů uležet.
Je výborný
- při nachlazení
- a proti kašli.
Upozornění
Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.