17. Na co bychom měli dávat pozor
1. BUĎME TRPĚLIVÍ
Když se tělo přirozeným způsobem znovu vybudovává nebo regeneruje, je důležité myslet na to, že přirozené potraviny mohou vyvolat očistný proces v celém organizmu. Tento proces může být provázen dočasnými potížemi v těch částech těla, kde právě probíhá. Někdy se dokonce můžeme cítit nemocní.
Neměli bychom ale ani okamžik věřit, že jsme onemocněli ze syrové stravy a jejích šťáv, pokud jsou čerstvé a jsou snědeny nebo vypity ve stejný den.
Naopak, měli bychom si být vědomi toho, že očisťující i uzdravující procesy mají svůj průběh.
Čím dříve se dostaví nevolnost po vypití většího množství šťáv, tím lépe. Čím více šťáv vypijeme, tím rychleji se zotavíme. Jsme-li na pochybách, konzultujme lékaře, který má zkušenosti s léčbou šťávami a s komplexní medicínou. Jestliže lékař často šťávy neordinuje, nemůžeme očekávat, že zná jejich účinek. Odsoudit syrové šťávy, a zvláště šťávu z karotky, nebo je prohlásit za škodlivé, znamená opravdu nedostatek vědomostí.
Neočekávejme, že jedy, které se celý život v těle hromadily, zázračným způsobem přes noc zmizí. Potřebuje to čas.
2. BUĎME TOLERANTNÍ A PLNI POROZUMĚNÍ
Lidé, kteří píší v novinách vtipné novinky, tvrdili, že karotková šťáva barví kůži dožluta. Jen neznalost tělesných funkcí dovolí věřit takovému nesmyslu. Stejně absurdní by bylo věřit, že přejde do kůže červené barvivo červené řepy nebo chlorofyl špenátu. Jestliže se po pití šťáv objeví žluté nebo hnědavé zbarvení kůže, pak je to známka, že játra odbourala starou žluč a jiné odpadové látky ve větším množství, než mohly vyměšovací orgány zvládnout, a proto byla část vyloučena póry kůže, což je úplně normální.
Pokračujeme-li v pití šťáv, zmizí toto zbarvení. Někdy se zbarví kůže i po pracovním nebo sportovním přetížení nebo při nedostatku spánku, i když si myslíme, že naše tělo je v dobré kondici. Po odpočinku zbarvení zmizí.
Jakmile se naše tělo syrovou stravou a čerstvými syrovými šťávami zregenerovalo a očistilo od zácpy a odpadových látek, disponujeme v každém případě takovým zdravím, energií a vitalitou, že se nás už kritika nevzdělaných rejpalů nedotkne.
3. HYGIENA
Správné čištění a dezinfekce přístrojů, kterými se připravuje šťáva, ale i jiných, stejně jako příslušných místností, je velmi důležitá. Syrové šťávy se snadno kazí, a proto musíte po všech stránkách pracovat hygienicky.
Vaše malé stolní přístroje se musí čistit pod tekoucí vodou po každém použití.
Často se přes přísnou hygienu a pečlivé čištění vybavení, šťáva zkazí. Pak je to pravděpodobně zaviněno tím, že některé ovoce nebo zelenina byly nahnilé a nakazily ten zbytek. Proto je důležité ovoce a zeleninu pořádně čistit a zvadlé nebo poškozené části vyhodit.
Upozornění
Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.