Propolis
Včelí tmel - Propolis
Prvním za řady zajímavých léků je včelí tmel, ze kterého se získává nejstarší slovanský lék vůbec - propolis. Včelí tmel je látka, která je včelami vytvářena téměř výlučně vně úlu z pryskyřic a pryskyřicím podobných rostlinných šťáv. Včely jej hromadí na svých končetinách ve formě košíčků a vnáší do úlu. Ze začátku je to lepkavé a mazlavé, po použití tuhne a drží tak, že při seškrabávání se odloupne často i se dřevem. Tento tmel včely používají: 1. – k upevnění rámku, aby se nepohyboval a neohýbal např. ve směru plnění medem, 2. - k ucpání každé škvíry, kterou by mohl do úlu vniknout jiný hmyz požírající med, jako je vosa nebo mravenec a 3. - k zalepování např. myši, kdyby se dostala do úlu. Myš včely zabíjejí žihadly a aby v úlu nezahnívala "mumifikuji' ji tmelem. To přivedlo člověka na myšlenku využití včelího tmele na vlastní zahnívající rány. Účinek byl fantastický, a tak propolis pronikl do nejstarší slovanské medicíny. Dnes se tento název ujal ve všech civilizovaných zemích, kde se s včelím tmelem seznámili díky Polákům.
V současném včelařství, zaměřeném především na med a vosk, poskytuje průměrný úl do 3 dkg tmele za sezónu - tedy velmi malé množství. Včelaři však shodně tvrdí, že tento pracovitý hmyz může značně zvýšit jeho výrobu.
Nebudou včely nucené k nadměrné výrobě vytvářet tmel z čehokoliv? A jestliže ano, tak z čeho? Už při prvních zkouškách byl v "pěstovaném" tmelu objeven dehet nasbíraný zřejmě ze střech, suřík z kovových plotů - z čehož vyplývá, že tento zásah člověka do včelí výroby se zcela jistě obrátí proti němu a promění skvělý všestranný lék v nebezpečný jed. V každém případě Ústav pro vyhledávání nových léků, založený Světovou zdravotnickou organizací, ve svých směrnících z roku 1978 pro bylinkářství a příbuzné vědy uvádí, že "pěstovaný tmel je nepochybně podvod.
Propolisová tinktura
Tak jako mateří kašička, včelí med a z něho vyrobené produkty tvoří dnes nepostradatelná léčiva přírodního charakteru, tak i včelí propolis vejde do dějin jako důležité léčivo.
Dokazuje to skutečnost, že se ve světě konají mezinárodní sympozia o tomto včelím produktu.
Lidová léčba používá propolis již dávno. Na veřejnost pronikly o tom jen kusé údaje, protože toto nové léčivo je jako každé jiné v počátcích zahaleno rouchem tajemství. Byly získány neocenitelné zkušenosti o jeho použití ve výživě, kosmetice a hlavně jako léčivo.
Propolis zbavený nečistot, vosku a jiných škodlivých látek slouží v extrahovaném stavu ve formě tinktury jako léčivo při následujících nemocech:
- Při ženském přechodu se používá po dobu jednoho roku před běžně očekávaným rokem 1x 10 kapek propolisu.
- Záněty pochvy a děložního čípku: Do převařené vody výplach 5-8x, zpravidla 2x denně po 10 kapek.
- Při zvýšení krevního tlaku: 1x denně 30 kapek propolisu večer před spaním do vyléčení.
- Při zánětu mužské předstojné žlázy se používá jako osvědčený lék 3x denně kávová lžička do 1 dcl vody.
- Při zánětu ledvin používáme s dobrým výsledkem 2x denně 1 kávovou lžičku propolisu do 1 dcl teplé vody. Léčba se co druhý týden přeruší, opakuje se až do vyléčení.
- Při angíně, hnisavé angíně, bolestech v krku, nachlazení apod. dáme do teplé vody l káv. lžičku propolisové tinktury a často kloktáme.
- Při léčení žaludečních vředů, dvanácterníku, vypijeme nalačno ráno 1 dcl teplého mléka, do kterého jsme přidali 1 lžičku tinktury.
- Astma, průdušky
- 2x denně 10-15 kapek na cukr, nejméně 8-10 dnů, avšak jen po dobu teploty, jakmile teplota klesne přestat. Přestávka 14 dnů, pak znovu, avšak léčbu opakovat jen jednou. - Zánět žlučníku:
Do bylinného čaje po dobu 21 dnů deset až patnáct kapek 2x denně ráno a večer. Jen v krajním případě léčbu opakovat jedenkrát po 15-ti denní přestávce. - Zánět slinivky břišní: Do převařeného mléka ráno a večer 10-15 kapek po dobu 10 dnů, jinak přestávka 14 dnů, možno opakovat jen jednou.
- Onemocnění - zánět jater: Do bylinného čaje 10-15 kapek 2x denně, možno opakovat jen jednou za 14 dnů.
- Onemocnění - zánět konečníku: Sedací lázeň 3x denně, účinnější jsou obklady 3x denně do převařené vody 1/8 l nakapat 10 kapek.
- Chřipkové onemocnění: Zpravidla 2x denně (ráno a večer) 3 hodinu před jídlem, 2 hodiny po jídle 10-15 kapek na cukr. Pozor na opakování. Po dobu léčby nesmí se používat jiné tablety nebo injekce.
- Zánět močového měchýře a močových cest: Do bylinného čaje 10- 15 kapek maximálně 2x denně ráno a večer jen 8-9 dnů. V krajnim případě opakovat za 14 dnů nanejvýš jednou.
- Hnisavé záněty všeho druhu: Nakapat na vatu, potřít, počkat až se utvoří film a zabalit, opakovat až 3x denně.
- Při zubní paradentóze se připravená tinktura nanáší vatovým tampónem na postižené dásně a současné se provádí masáž dásní. Provádí se ráno a večer po čištění zubů.
- Vypadávání vlasů - záněty vlasových kořínků: Do 100 g březové vody 20 kapek, používat po koupeli, mírně vtírat. Nemýt vlasy častěji než jednou týdně - včetně utírání (max. co 4 dny).
- Bércové vředy a jiné:
- Na ránu nakapat 2-3 kapky jen na noc po dobu nejdéle 5 dnů, nechat zaschnout, pak zabalit. V krajním případě opakovat jen jednou za 14 dnů. - U opilého člověka urychlíme střízlivění, když vypije 1 dcl studené vody, do které jsme přidali 1 káv. lžičku tinktury.
- Při plísňovém onemocnění mezi prsty na končetinách a jiných místech potřeme tinkturou. Při bolesti zubů dáme na kousek vaty tinkturu a přiložíme na zub.
- Při bolesti žaludku vypijeme 1 dcl teplé vody, do které jsme přidali 1 káv. lžičku tinktury. Bolest přejde v krátkém intervalu. Tato voda slouží i proti parazitům, kdy se pije 2x denně nalačno.
- Při starých ranách, proleženinách, se místa potřou řepíkovým odvarem a potom častěji propolisovou tinkturou.
- Tinktura slouží i proti popáleninám - postižená místa ihned potřeme.
- Propolisová tinktura zabraňuje růstu benigních nádorů a léčí rakovinové defekty kůže tím, že defekty umyjeme odvarem květů měsíčku zahradního a natíráme tinkturou. Toto provádíme 1x denně před spaním.
- Při vnitřní rakovině užíváme 1x denně nalačno 1 dcl odvaru měsíčku zahradního, do kterého jsme přidali 1 kávovou lžičku propolisové tinktury
- Tinkturu můžeme používat všude tam, kde ostatní léčiva rostlinného či syntetického původu nezabírají.
Návod na zhotoveni propolisové tinktury
30 g propolisu pokrájíme na drobné kousky a dáme je do 5 dcl čistého lihu do tmavé láhve. Dobře protřepeme a necháme 9 dní vyluhovat a každý den protřepeme. Na desátý den scedíme a máme hotovou propolisovou tinkturu. Cedíme přes sítko z umělé hmoty - tekutina nesmí přijít do styku s kovem. Dá se použít ¼ l vodky a ¼ l čistého lékárenského lihu.