15. Srdce v mládí a ve stáří
Se srdcem vlastníme vynikající mechanismus, je veliké asi jako středně veliká mužská pěst, ale pracuje 24 hodin denně jako pumpa nebo stroj, a to tak dlouho, pokud je v těle život. Tato pumpovací činnost se projevuje jako přibližně 100 000 srdečních úderů za den a během této doby přepumpuje tělem 7 000 až 10 000 litrů krve. Když si uvědomíte, že tělo má asi čtyři a půl litru krve, potom si dovedete představit, jaký výkon musí srdce podat, když nechá rok cirkulovat krev vaším organizmem.
Jen v padesátiletém časovém úseku přepumpuje víc než 170 000 000 litrů krve. Frekvenci srdečních úderů určuje obsah kyseliny uhličité v krvi. Kyslík, který vdechujeme, se v těle spojuje s uhlíkem obsaženým v potravě a tvoří kyselinu uhličitou. Jak jsme si řekli, vylučuje se tato kyselina v podobě plynu z plic vydechováním. Je to těžký plyn, který je tak jedovatý, že bychom zemřeli, kdyby ho náš vdechovaný vzduch obsahoval asi 14%. Pro tělo je tento plyn odpadovým produktem a je jen tenkrát užitečný, když je ve správném poměru k potřebám těla.
Myslete na to, jestliže plánujete jíst koncentrovanou potravu ze sacharidů, na příklad chléb, obilí a jiné škrobové a moučné výrobky. Jejich obsah dusíku je příliš vysoký.
Řekli jsme si, že srdeční údery jsou regulovány obsahem kyseliny uhličité v krvi. Čím víc jíme potravy bohaté na škrob, tím víc uhlíkových atomů vnucujeme krvi a tím větší je její obsah kyseliny uhličité. Jakmile se začneme pohybovat, vytváří zúčastněné svaly kyselinu uhličitou. Během několika sekund donutí srdce rychleji pracovat. Čím větší je množství navíc přijatého uhlíku, tím větší je výroba kyseliny uhličité a tím větší je nebezpečí zrychlení srdeční činnosti.
Jestliže jste četli těchto pár odstavců pozorně, potom snadno pochopíte, proč lidé, kteří mají rádi potraviny bohaté na škroby, to jest výrobky z obilí, mají často srdeční potíže. To baculaté dítě, na které je soused tak pyšný, je jen plné kyseliny uhličité, která dříve nebo později, jestliže se výživa nezmění, vyvolá celou sérii srdečních těžkostí. Jak vysoký tak nízký tlak mohou být následky nadměrné konzumace sacharidů, které vyrábí kyselinu uhličitou rušící klidnou a rytmickou funkci srdce. Každý druh továrně vyrobeného cukru má stejný účinek.
S těmito fakty před očima, které nikdo nemůže popřít, je jednoduché porozumět, proč je nutné neustále dbát na výživu a dokonalé vylučování odpadových látek z těla, chceme-li omládnout. Je opravdu těžké se orientovat, jestliže se pohybujeme v zajetých kolejích. Ale vynikající otec, který nás stvořil, nezanedbal ukázat cestu těm, kteří jsou připraveni udělat bilanci. Chceme-li omládnout, potřebujeme k tomu odhodlané přání a popud a je lhostejné, kolikrát jsme již zažili léto a zimu.
Přede mnou leží dopis, který by vás mohl zajímat. Je od jednoho manželského páru, který se blíží osmdesátce:
Milý pane doktore!
Před patnácti léty jsem musel pro nemoc těla a slabost srdce přestat pracovat. Moje paní nestačila na víc, než se s námahou postarat o naši domácnost. Bezesné noci se strachem ze senility a domova důchodců, dny s bolestmi kloubů a svalů - náš život se stal neutěšeným, bez světla a naděje pro naše zbývající dny. Medikamenty buď už nepomáhaly a nebo jen přechodně, za to účty za lékařská ošetření byly stále větší.
Jednou v neděli, cestou do kostela, nás upoutal nápis ve výkladní skříni obchodu s biologickými potravinami. Stálo tam: "Nestárněte - dělejte něco proti tomu. Pijte čerstvé zeleninové šťávy. Vypláchněte odpad z vašeho těla, který vás dělá starými. Děkujte Bohu, že jste se dnes rozhodli omládnout!"
Četli jsme to znovu a znovu a potom jsme šli mlčky do kostela. Oba jsme se ptali, zda toto poselství bylo myšleno i pro nás. Příští ráno jsme šli nesměle do tohoto obchodu a soucitný majitel obchodu pozorně vyslechl naše problémy. Řekl nám, že vetchost a nemoci jsou v každém věku přímým následkem konzumace potravy, která neobsahuje žádný život a když současně dovolíme, aby naše střeva byla neustále přeplněna odpadem. Byli jsme současně zděšeni a překvapeni, když jsme se dověděli, že by potrava, která byla vždycky ta nejlepší a odpovídala platným a uznávaným směrnicím naší doby, měla být zodpovědna za většinu našich chorob a potíží. Chléb a výrobky z obilí, které jsou pro každého samozřejmostí, byly i naší potravou, ze které jsme žili, byly v novinách, časopisech, rádiu a televizi vychvalovány a financovány lidmi, které jsme považovali za seriózní. Teď jsme měli uvěřit, že všechno bylo nesprávné a klamné.
Majiteli obchodu bylo přes sedmdesát, byl zdatný, zdravý a energický a my jsme cítili, že nemůže být pochyb o této teorii. Před patnácti nebo dvaceti lety změnil svoji výživu, začal jíst jen syrovou stravu a pít zeleninové a ovocné šťávy, které byly v jeho obchodě denně čerstvě připravovány. Dnes nevypadá na víc než padesát nebo pětapadesát let.
Byli jsme celí blažení, když jsme opustili jeho obchod s plnou náručí knih o zdraví a s jeho připomínkou, nenechat se zneklidňovat názory různých autorů, které si často odporují. Co se týkalo výživy, měli jsme použít jednoduše tu knihu, která stála přírodě nejblíž. Nechtěl bych vás okrádat o váš drahocenný čas, ale vím, že vás bude zajímat, že léta žijeme podle programu, který jsme vám popsali a spolu s mojí ženou doufáme, že budeme brzy zase tak v pořádku, že budeme moci přijmout nějakou práci. Zdá se neuvěřitelné, že se šťávy, které doporučujete ve vaší knize, nedostanou koupit třeba tak jako mléko. Kdyby se jen lidé přiměli k tomu, to vyzkoušet, tak jako jsme to udělali my, objevili by docela jiný svět. Cítíme se nyní o deset let mladší.
Vždycky, když se mě někdo ptá "Jak dlouho se musím takto stravovat? Jak dlouho musím pít ty šťávy?", mám pocit, že byla moje snaha převychovat lidi zbytečná. Když však dostanu takový dopis, otevře se přede mnou nový horizont a myslím na slova Páně: "Co jste udělali jednomu z mých malých bratří, udělali jste mně." 17