Páteř
PÁTEŘ
Páteř jsou kostěné obratle a mozkomíšní tekutina, která je sice něco úplně jiného, ale na svém poli působnosti v těle stejně důležitého jako obratle se svými úkoly.
Páteř začíná na lebeční spodině, pokračuje dolů řadou do sebe dobře zapadajících obratlů až ke stabilní, trojúhelníkové kosti křížové a končí kostrčí.
Mok mozkomíšní je tekutá substance, která je jen o sedm nebo osm tisícin těžší než specifická váha destilované vody Je to tekutina, která neustále proudí mezi mozkem a míchou a umožňuje tak nervům nepřetržitě v ní koupat své buňky. Oční koule (bulbus) jsou na příklad také naplněny mozkomíšním mokem. Abyste dalekosáhlému vlivu a účinkům této důležité tekutiny lépe porozuměli, prostudujte si hlavní místa jejího výskytu na obrázcích.
Lebka se skládá z části mozkové a části obličejové, na části mozkové rostou vlasy Tkáň, tvořící vrstvu spojenou s kostí se nazývá tvrdá plena mozková (dura mater). S ní je jemně ale úzce spojena a arachnoidea, která má síťovitou strukturu. Arachnoidea tvoří zevní stěnu kanálu, který obklopuje mozek a míchu. Vnitřní stěna kanálu je vyložena podobným druhem tkáně, nazývá se subarachnoidea. Tato je spojena s citlivým a na cévy bohatým pojivem, které obaluje mozek a míchu, nazývá se měkká plena mozková (pia mater) a dokončuje tak sérii obalů v kanále, kterým cirkuluje mozkomíšní mok. Mozkové pleny dovolují volný přístup krvi a ledvinám k této životně důležité tekutině.
Mok mozkomíšní obsahuje neustále velké množství energie, bez které by nemohl ovlivnit celé tělo. Tato energie pochází přímo z hypotalamu, jehož úkolem je zásobovat energií celé tělo.
Hlavní nervy vznikají v mozkové oblasti, v žlázách a orgánech uvnitř lebky. Postupují do míchy, odkud jsou „přidělovány“ příslušným tělním okrskům a to kanálky, které probíhají uvnitř a mezi obratli. Dojde-li i k minimálnímu posunu dvou sousedních obratlů, trpí tím tudy probíhající nervové kořeny. Kromě bolestí dochází i k blokování funkce mozkomíšního moku (liquor). Žádný medikament na světě neumí tento stav vyléčit, chiroterapeutové dovedou manuálně tuto blokádu zrušit.
Co způsobí tuto „subluxaci“ obratlů? Ve většině případů je to stres, napětí, námaha. K těmto stavům může dojít za nejrůznějších okolností. K těm nejzáludnějším patří hněv a nenávist. Nevyřeší-li se tyto okolnosti dokonale, jde chorobný vývoj dál, například směrem artritida nebo rakovina.
Jak jsme se již zmínili, je i odstranění mandlí jedna z příčin stresu, napětí a vyčerpanosti. Záhadným způsobem jsou mandle úzce spojeny s nervovým systémem a tím i s mozkomíšním mokem.
Chiropraktické léčení je indikováno, protože ovlivní jak nervy, tak mozkomíšní tekutinu. Znám jednu starší dámu, která jako dítě byla živá, veselá a plná energie. Asi ve dvanácti letech, po operaci mandlí, začala zvolna ztrácet energii a veselou povahu. Na štěstí se provdala za chiropraktika, kterého jsem znal. Doslechl jsem se, že jeho paní, jak se sama vyjádřila, vykonává svoji práci v rychlém tempu a najednou je tak unavená, že si musí lehnout. Její muž mne naučil skvělou chiropraktickou techniku, kterou bych vám rád popsal. Nejdříve masíruje týl své paní v oblasti spodiny lebeční a „solidně“ tlačí klouby ohnutých prstů na páteř a to jedním prstem zprava a ostatními zleva. Stejnoměrně tlačí asi deset vteřin a potom pokračuje stejným způsobem na dalších obratlích až ke kostrči. Potom sevře pěsti a tlačí zase kotníky svého prostředníčku na některé obratle, až se dostane k šíji. Tentokrát trvá tlak asi jen 6 vteřin. Tento výkon má výborný účinek, který vydrží asi 2 dny.
Vlastní účinek tohoto tlaku na jednotlivé obratle spočívá ve zmírnění napětí zúčastněných svalů. Uvolnění se rozšíří do celého těla. Tímto způsobem můžeme ovlivnit také poruchy spánku.
Mozkomíšní tekutina je na rozdíl od ostatních orgánů, bohatá na stopové prvky a to jak co do množství, tak co do rozmanitosti. Tyto účinné látky jsou odtud přenášeny a rozdělovány krví do celého těla. Abyste si představili hodnotu a význam stopových prvků, musíte si ujasnit, že mnohé z nich jsou tak vzácné, že se k extrakci 10 - 15 miligramů potřebuje 900 kg alfalfy (vojtěšky, lucerky), jednoho z nejbohatších zdrojů stopových prvků.
Kvašení a hnití jsou největší nepřátelé mozkomíšního moku. Znečišťuje-li se tato životně důležitá tekutina, vede to nutně k předčasné senilitě.