Vařená potrava
Zpravidla příliš neškodí sníst příležitostně trochu uvařené potravy (nikdy však upečené) za předpokladu, že jíme i dostatečné množství stravy syrové. Žijeme sice v nebezpečném atomovém věku, ale sami se "dusíme" konzumací velkého množství vařené potravy. Vyvoláváme tím tělesný a duševní konflikt, který působí jako překážka a narušuje naši existenci.
Šťávy z čerstvého syrového ovoce a zeleniny jsou takové "potraviny", které mohou všechny buňky vašeho těla opatřit nutnými prvky, a to lehce vstřebatelnou formou. Musíte myslet na to, že vařené a zpracované potraviny mohou sice zachovat život, ale nemají tu sílu správně obnovovat naše buňky. Při soustavném požívání vařených a zpracovaných potravin dochází postupně k degeneraci a zvrhávání našich buněk a tkání.
Žádný lék na světě nemůže dodat krvi něco, čím by se mohly provést trvalé opravy na našem těle.
I při jedení čtyř nebo pěti velkých porcí denně může být tělo vyhladovělé nedostatkem životně důležitých látek a porušením rovnováhy enzymů.
Ovocné šťávy jsou čističi našeho těla, jestliže jsou plody zralé. Jedno jablko denně a nepotřebuješ lékaře, platí ale jen tenkrát, když mimoto bohatě jíme jinou syrovou stravu. Ovocné plody - až na tři nebo čtyři výjimky - byste neměli jíst společně se škroby nebo produkty z cukru. Ovoce opatří tělo všemi potřebnými cukry a uhlovodany.
Zeleninové šťávy jsou naproti tomu stavitelé a obnovovatelé našeho těla. Obsahují všechny aminokyseliny, minerálie, soli, enzymy a vitamíny, které lidské tělo potřebuje za předpokladu, že se pijí čerstvé, syrové, bez konzervačních prostředků, a že jsou správně extrahovány.
Tak jako všechny drahocenné věci v životě je nejtíže dosažitelná ta životně důležitá část zeleniny, která má tu největší koncentrovanou hodnotu, protože vězí ve vláknině.
Proto je nutné syrovou zeleninu a saláty velice dobře pokousat.
Konec konců je syrová potrava tou potravou, která je lidem určená. Ne každý je však schopen svůj dlouholetý zvyk jíst vařenou, denaturovanou stravu ze dne na den změnit a místo toho jíst potravu syrovou. Takové náhlé přeorientování může vést také k poruchám, kterým postižený pravděpodobně nerozumí, které však mohou být velice užitečné. Za takových okolností je rozumné poradit se s někým, kdo má již zkušenosti s reakcemi na změnu způsobu výživy.
V každém případě jsou čerstvé zeleninové šťávy, jako doplněk každé výživy, užitečné, zvláště pak tenkrát, když se nestravujeme příliš zdravě, to znamená, že jíme všechno, co nám chutná.
Jestliže i váš způsob výživy postrádá plánování, mají pro vás šťávy životně důležitý význam, protože zásobují tělo živými elementy a vitamíny, kterých je ve vařených a zpracovaných potravinách nedostatek.
Naproti tomu může být stoprocentní výživa syrovou stravou bez čerstvých šťáv nedostatečná. Toto je zdůvodněno tím, že překvapivě velká část molekul, ze kterých jsou složeny živiny v syrové potravě, je použita zažívacím ústrojím jako pohonná látka pro trávení a vstřebávání potravy, což trvá zpravidla dvě až tři hodiny po každém jídle. Tyto molekuly sice dodávají tělu živiny, ale zčásti jsou použity také jako "palivo", takže jen část zůstává k dispozici pro regeneraci buněk a tkání.
Situace vypadá jinak, jestliže pijete syrové šťávy. Šťávy se během deseti až patnácti minut po vypití stráví a vstřebají a slouží téměř úplně k obnově a výživě buněk, tkání, žláz a orgánů těla. Celý trávicí a vstřebávací pochod proběhne tedy největší možnou rychlostí s minimální námahou ze strany zažívacího ústrojí.
Důležité je, abyste pili své šťávy denně čerstvé, bez ohledu na to, jakým způsobem byly extrahovány.
Čím lepším způsobem šťávu extrahujete, tím je přirozeně účinnější. 2