20-3. Choroby a recepty T - Ž
Čísla, která jsou u každé nemoci uvedena, se vztahují na číslo receptu v seznamu šťávových směsí.
Děti a mladiství by měli pít menší množství šťáv.
Tanec sv. Víta (Chorea)
Detoxikace (viz Nachlazení) jako první krok vede k vynikajícím výsledkům, jestliže následuje syrová strava z čerstvé zeleniny, salátů, ovoce a ořechů.
61, 2, 30, 40
Těhotenství
Je to bez výjimky nejdůležitější časový úsek v životě nenarozeného dítěte. Špatné návyky a chyby těhotných žen, jako například kouření, alkohol, limonády, kravské mléko (zvláště pasterizované) a spotřeba nadměrného množství škrobových; obilných a cukrových výrobků, mohou vést k degeneraci a nedostatku minerálií u dítěte. Syrová zelenina, saláty a ovoce, denně doplněné bohatým množstvím syrových šťáv, vedou k zářícím, zdravým dětem a maminkám. Zkuste to! Přečtěte si k tomu celou kapitolu o karotkové šťávě.
1, 30, 61, 2, 48, 32, 53
Tonzilitis (zánět mandlí, angína)
Následek přetížení mandlí vedoucí k zánětu. Mandle jsou první obranná linie, která má za úkol zabránit vniknutí větší armády bakterií do těla. Odstranění mandlí se dá srovnat s kastrací. Ovlivní osobnost tím, že přemění dítě nebo dospělou osobu v nedbalý, frigidní, eunuchům podobný charakter.
Často byla pozorována rychlá degenerace tělesných struktur. (Pojednání pochází od lékařů I. a G. Calderoli z Itálie (Bergamo): "Il sottosesso nei popolo senza tonsille". Zahrnuli do své práce více než 30 000 případů z jejich působení na univerzitách v Berlíně a ve Vídni. Mluvil jsem osobně s doktorem Calderoli a mohu se za přesnost jeho práce zaručit. Jejich spolupracovníci byli, mimo jiné, Drs. Passow, Killian, Halle, Jansen, Albrecht, Gutzmann, Hofer, Piehler, Marschik.)
61, 30, 1, 2
Toxémie
Otrava buď nadměrným nahromaděním odpadu vlastních tělových buněk nebo konečných produktů výměny látkové nebo odpadu zažívacího ústrojí. Všechno vede k překyselení organizmu (viz také Dr. John H. Tilden Toxémií začínají všechny choroby).
61, 30, 37, 15, 40
Trombóza
Nahromadí-li se v krevních cévách druh odpadových látek se sklonem k ucpávání, vytvoří se krevní sraženina, která učiní krevní cévu neprůchodnou. Tento odpad pochází ze škrobových potravin (chléb, obilí atd.)
62, 2, 61, 30
Tuberkulóza
Následek nadměrného zahlenění těla, vedoucí k rozmnožení tuberkulózních bakterií. Bakterie škodí tkáním v jejich okolí. Kravské mléko, syrové, ale i pasterizované, je pravděpodobně tou nejvíce hleny tvořící potravinou, kterou lidé jedí. Tyto hleny jsou pro bakterie tohoto typu přirozenou živnou půdou. Pravděpodobně je tuberkulóza častěji způsobená pasterizovaným mlékem než jakoukoli jinou příčinou.
61, 45, 1, 30, 2, 11, 37, 40, 41
Tyfoid
Nemoc připomínající svými příznaky tyfus, způsobená nedostatkem určitých organických látek, takže se bakterie mohou narušeně rozmnožovat. Choroba je provázena horečkou a břišními symptomy.
61, 30, 28, 1, 37, 6
Úplavice (Dysenterie)
Průjem jako následek zahlenění a nahromadění odpadu v těle. Výplachy střev a často i detoxikace (jak bylo již popsáno) jsou užitečné, jestliže pijeme denně dva až tři litry čerstvých šťáv.
6, 61, 30, 1
Urémie
Vysoká hladina močoviny v krvi.
30, 61, 29, 40, 59
Vlasy
Přečtěte si kapitolu o alfalfa šťávě
53, 66
Vředy (hlavně žaludeční)
Onemocnění tkáně z nedostatku živin jako následek konzumace špatně sestavené stravy, přecházející v hnilobu a kvašení. I duševní starosti, které jsou také uvedeny v kapitolách Rakovina a Nádory, jsou uznávanou spolupříčinou.
61, 1, 30, 5, 37, 6
Vyčerpání
Znamení, že tělesné buňky nedostaly s potravou dostatek živých molekul, aby mohly neustále dodávat proud čerstvé energie, která je potřebná. Vyčerpání je předchůdce mnoha nemocí. Jeho kumulativní působení se skládá z odumírání tkáňových buněk a z toho plynoucího nahromadění odpadu v těle. Jestliže se neodstraní, tvoří potravu pro bakterie. Odpočinek, spánek, vyčištění tlustého střeva a šťávy jsou nejlepší metody k zvládnutí vyčerpání.
1, 61, 30
Výhřez (Prolaps)
Výhřez některého orgánu z jeho normální polohy ztrátou nervového a svalového tónu v. důsledku nesprávné výživy.
61, 2, 30, 40, 15
Vysoký tlak
Následek nečistot v krevních cévách, které se tam dostanou:
- injekcemi nebo medikamenty podanými buď jako lék, anebo z jiné příčiny,
- usazením anorganických molekul z vařené nebo jinak zpracované stravy, především škrobů a cukrů,
- z přetrvávajících odpadových látek ve vyměšovacích orgánech.
Častější výskyt vysokého tlaku v rodinách není dědičný, jak se lidé mylně domnívají, ledaže bychom považovali matčinu degenerovanou krev (v důsledku konzumace anorganických potravin) za zděděný dar dítěti. Jediná dědičná vlastnost je způsob a kvalita stravy, které holduje celá rodina. Jestliže je to strava převážně vařená a složená z koncentrovaných uhlovodanů, pak je to jen přirozené, že většina, jestliže ne všichni členové rodiny, mají nedostatky.
61, 2, 30, 15
Výtok
Nadměrné tvoření a nahromadění hlenů v ženských pohlavních orgánech.
61, 11, 30, 2, 40, 41, 60, 59
Zácpa
Jedy naplněné tlusté střevo jako následek nefungující koordinace jeho nervů a svaloviny. Příčinou je nadměrná konzumace denaturovaných potravin, vedoucí k zlenivění tlustého střeva.
61, 15, 30, 1
Zánět hrtanu
Zánět na podkladě rozpadlého odpadu v těle.
61, 1, 30, 15
Zánět kostní dřeně (Osteomyelitis)
Rozpuštění kostní struktury doprovázené hnisáním. Kost potřebuje, stejně jako ostatní tkáně těla, živoucí výživu. Bez ní buňky hladoví, odpadové látky se hromadí a kostní struktura se rozpouští.
1, 61, 48, 30, 43
Zánět ledvinové pánvičky
Zánět pánvičky obyčejně na podkladě zvýšeného nahromadění kyseliny močové v organismu.
30, 61, 1, 40, 29, 28, 59
Zánět mandlí
Zánět hrtanu jako následek nadměrného tělesného a potravinového odpadu v organizmu. Jestliže se vytvoří absces, znamená to, že se odpadové látky nahromadily v mandlích (srovnejte kapitolu Tonsiliris). Tento chorobný stav reaguje dobře na detoxikaci
61, 30, 2, 1
Zánět močového měchýře (cystitis)
Zánět močového měchýře ruší normální odtok moče, což způsobuje změny na stěnách močového měchýře. Přečtěte si kapitolu "Potíže s močovým měchýřem".
30, 61, 40, 29, 51
Zánět pohrudnice (Pleuritis)
Zánět pohrudnice je následek nedostatečného vylučování rozkladných produktů v těle. Je obyčejně provázen horečkou a bolestmi při dýchání.
30, 61, 40
Zánět spojivek (Konjunktivitis)
Bolestné překrveni spojivky oční.
61, 50, 1, 59
Zánět tíhových váčků
Známka vysychání kloubní tekutiny. Kousek avokáda denně pomůže stav časem normalizovat.
86, 30, 61
Zánět tlustého střeva (Colitis)
Zánět tlustého střeva důsledkem zácpy a duševní a tělesné nervozity, který přeruší zažívací proces. Obyčejně je příčina v nedostatku živé, organické výživy pro nerušenou funkci střeva. Vařená strava je složena z mrtvých molekul, které nemohou obnovit nebo vyživit žádnou tělesnou buňku. K uklidnění zánětu můžeme použít studené podmáslí, než přejdeme ke správné syrové stravě. Nezapomeňte však, že mléko je vždy hlenotvomé, a jestliže ho v nouzi použijeme, musíme postupovat opatrně. Vařená strava nepomůže tlustému střevu k návratu do normálního stavu. Velkou pomocí je jemně nastrouhaná karotka a jiné druhy syrové zeleniny a ovoce stejně připravené, spolu s pitím ovocných šťáv. Minerální oleje jsou anorganické a zmaří všechny pokusy o zlepšení nemoci, zatímco medikamenty organizmu přímo škodí. Nálevy jsou užitečné.
Námitky proti nálevům přicházejí obyčejně od těch, kteří je nejvíce potřebují a nejsou o výživě a fyziologii vylučování informováni. Obava že vedou k návyku,je založena na nedostatku informací. Čistota, jak zevní, tak vnitřní, není nikdy škodlivá.
61, 30, 1
Zánět vedlejších nosních dutin
Nadměrné zahlenění při přehnané spotřebě mléka a často i škrobových výrobků.
61, 11, 30, 1
Zánět žil (Phlebitis)
Zánět žil na základě velkého množství škrobů, vápníku a rozkladových produktů v organizmu.
61, 30, 40, 15
Zápal plic
Zánět plicní tkáně jako následek enormního množství hlenů a rozpadových produktů v těle. Příčinou je konzumace mléka a nadměrné jedení koncentrovaných škrobů a cukrů.
61, 30, 11, 41
Závratě
Dostavují se, jestliže se tělo nahromaděním odpadových látek dostane z rovnováhy. Přečtěte si kapitolu o detoxikaci, která pomohla mnohým překonat záchvaty točení hlavy.
30, 61, 2, 1
Zkažený žaludek
Nedostatečné strávení špatně sestaveného jídla. Dále může vzniknout, jestliže jíme pod vlivem stresu, strachu nebo starostí.
23 (se sklenicí horké vody), 61, 1, 30, 15
Zuby
Chátrání chrupu je spojeno s nedostatkem živých molekul v potravě a s nadměrnou spotřebou mléka, cukru a škrobů.
61, 48, 55, 46, 1
Žlázy
Každá žláza v těle má jednoznačný vztah k ostatním žlázám, které buď stimuluje, brzdí nebo nějakým způsobem ovlivňuje. Přečtěte si, prosím, ještě jednou kapitolu o žlázách s vnitřní sekrecí. Ujasněte si vzájemný vliv žláz. Bylo by bláznivé podrobit se operaci bez znalosti jejího účinku na zbytek těla. Je nanejvýš důležité znát výživu žláz, aby mezi nimi byla zachována rovnováha. Zjistěte si minerální a chemické složení žláz a podle toho si určete nejvýhodnější výživné šťávy.
Žloutenka
Následek přetížení jater, žluč se dostává lymfou do kůže, aby se póry vyloučila.
61, 30, 29, 40, 1
Žlučníkové potíže a kameny
Vařené tuky a pečené potraviny jsou nejčastější příčinou poruchy funkce žlučníku (srovnejte kapitolu o žlučníkových chorobách). Žlučníkové kameny a písek jsou však nahromaděný anorganický vápník a jiné anorganické substance ve žlučníku, protože je tělo nemohlo zužitkovat. Všechny škroby, chleba a výrobky z obilí jsou plny anorganického vápníku. Jíme-li mnoho takových potravin, může to vést k tvorbě kamenů.
Pití šťávy z jednoho citronu ve sklenici horké vody po 4 týdny, vícekrát denně a bez cukru, pomáhá tyto kameny rozpouštět.
Příroda neplánovala odstraňování lidského žlučníku operací.
Žlučník je pro správnou funkci jater nepostradatelný. Naše tělo patří ale nám samým, a když jsme se z neznalosti jeho funkcí rozhodli k operaci, pak není nikdo jiný, mimo nás, koho bychom mohli žalovat.
30, 61, 40, 29, 23 (horká voda)
Žlučníkové choroby
Následky nedokonalého trávení tuků a nadměrného kvašení, které negativně ovlivňují vylučování žluče játry. Alkoholické nápoje, včetně piva, zaviňují degeneraci jater a často chronické zažívací potíže. Pečené a tučné potraviny jsou nejčastější příčinou žlučníkových chorob.
61, 30, 40
Upozornění
Je pochopitelné, že při závažných onemocněních je lékařská pomoc nevyhnutelná a omezit se v takových případech na léčení svépomocí může být životu nebezpečné. Rady a doporučení, se kterými se setkáte na těchto stránkách, tedy v žádném případě nemají nahradit lékaře. Jejich cílem je spíše prevence různých onemocnění rozšíření všeobecných znalostí a informování o významu přírodních léčivých sil, aby si čtenář v případě potřeby mohl sám pomoci jednoduchými a přirozenými prostředky. Autoři nemohou ručit za následky vyplývající ať už ze správného, či nesprávného použití metod a receptů, které jsou prezentovány.