Žlučník
Centrum zažívání
ŽLUČNÍK (VESICA FELLEA)
Žlučník je váček bramborovitého tvaru, uložený na spodní ploše jater, slouží jako zásobník žluči, kterou produkují játra.
Žlučník je důležitým elementem v zažívacím procesu a pracuje hlavně při trávení tuků. Podporuje zažívací pochody tím, že emulgací tuků neutralizuje kyselou potravinovou kaši přicházející ze žaludku do dvanáctníku.
Podporuje také peristaltiku (pohyb střeva) a absorpci výživných látek tím, že pomáhá zabraňovat hnilobě. Žluč obsahuje žlučová barviva cholesterol a hlavně kyseliny žlučové a to primární, volné, které se tvoří v játrech (např. kyselina cholová) a kyseliny sekundární (např. desoxycholová), které vznikají ve střevě z kyselin primárních působením bakterií. Nejsou to kyseliny volné, ale spojené s glycerinem nebo taurinem; ke spojení dochází při štěpení bílkovin.
Cholesterol je bílá mastná substance bez chuti a zápachu, která je bohatě přítomná v nervové tkáni, ale i ve žluči a tím i ve žlučových kamenech. Vyskytuje se společně s lecitinem, což poukazuje na jejich fysiologickou funkci.
Měl bych zde trochu odbočit od tématu a zmínit se o zajímavých výsledcích při použití odvaru svízele syřišťového (galium verum). Jím se totiž dají rozpustit žlučové a ledvinové kameny Žlučový kamínek o průměru 10 mm se ve zkumavce zalije jednou plnou čajovou lžičkou svízele, který se předtím spařil horkou vodou. Do 48 hodin není po kamínku ani památky To bylo mnohokrát se stejným výsledkem opakováno a vedlo to k závěru, že je možné pitím čaje ze svízele syřišťového (3 - 4x denně), ve spojitosti se střevními výplachy, rozpustit žlučové kaménky a hlavně „vyčistit“ hlavní žlučovod.
Žlučník je důležitým orgánem našeho těla a jeho odnětí vede k poruchám trávení.
-------------------------------------
Žluč se tvoří v játrech. Jaterním vývodem odtéká do žlučníku, kde se jako v rezervoáru hromadí a zahušťuje a je k dispozici k plnění svých dalších funkcí. Žlučová kapalina je nezbytná k rozkladu tuků ve stravě. Její hustotu reguluje nervový systém humorálním způsobem, v závislosti na obsahu tuků v přivedené stravě.
Žlučník je žlučovým vývodem propojený s tenkým střevem. Podle druhu a množství tuku, obsaženého v právě došlé stravě, je pak žlučník vyprazdňován do tenkého střeva.
Z různých příčin však může dojít k narušení žlučové kapaliny. např. v ní dojde k vylučování krystalických látek. Takovým způsobem může vzniknout více malých žlučových kaménků nebo jen jeden velký žlučový kámen. Jestliže se během času ve žlučníku nashromáždí mnoho malých kaménků, hovoří se o písku nebo blátě. Vytvoří-li se jeden velký kámen, nazývá se solitárním. Přítomnost žlučových kamenů ve žlučníku nebo ve žlučových cestách se odborně nazývá cholelithiasis. Dříve nebo později vyvolávají žlučové kameny koliky, tj. křeče v oblasti žlučníku.
Tyto křeče, které vystřelují do zad pod pravou lopatku, mohou být i velmi úporné a bolestivé. Jak již bylo řečeno, žluč se vytváří v játrech. Tento orgán obsahuje žlučovody, které mohou být zachváceny podobnými žlučovými kolikami. V každém případě se na vzniku těchto kolik mohou podílet dietní chyby nebo i psychická rozrušení.
Žlučová kolika začíná náhlými urputnými bolestmi nadbřišku, které vystřelují do zad pod pravou lopatku, doprovázené častým zvracením, avšak bez horečky. Po půl hodině nebo i po více hodinách může kolika náhle odeznít, načež dochází k rychlému zotavení.
Dalším onemocněním žlučníku je jeho zánět. Začíná zpravidla žlučníkovým záchvatem. Později se dostavuje teplota, případně třesavka, někdy i lehké zežloutnutí spojivek. Po odeznění největších bolestí však přetrvává více nebo méně silná bolest. Mezi klinickými obrazy zánětu žlučníku a prosté žlučníkové koliky existují spojité přechody. Vždy je zde třeba vzít v úvahu možnost skryté perforace žlučníku.
Časté jsou i žlučníkové potíže funkční povahy. V tomto případě lékař nezjistí ani při opakovaných vyšetřeních přítomnost kamenů nebo zánět ve žlučníku či ve vývodných cestách žlučových. Obtíže jsou přesto podobné. Dochází k nim často i po operačním vyjmutí žlučníku.
- 1 Žlučník
- 2 Krček žlučníku
- 3 Vývod žlučníku
- 4 Společný jaterní vývod
- 5 Žlučový vývod
- 6 Jaterní tepna
- 7 Vrátnicová žíla
- 8 Vaterská papila
- 9 Vývod slinivky břišní
- 10 Dvanáctník
Obrázek Ivan Hořejší
Žlučník je drobný vakovitý útvar hruškovitého tvaru, umístěný pod pravým jaterním lalokem. Je přibližně 8 až 12 centimetrů dlouhý, 4 až 5 centimetrů široký a má obsah zhruba 50 až 80 mililitrů.
Je v podstatě zásobníkem žluči, v němž se žluč zahušťuje vstřebáním vody a zčásti i některých elektrolytů na 10násobně koncentrovanou žluč. K uvolňování žluči ze žlučníku dává povel hormon cholecystokikin, uvolňovaný dvanáctníkem po příjmu potravy do žaludku.
Žluč je velmi složitá tekutina, která se tvoří ve žlučových kanálcích mezi jaterními lalůčky.Obsahuje směs žlučových kyselin, cholesterolu, vybraných pigmentů, bílkovin a minerálních solí, např. ionty sodíku nebo draslíku. Žlutohnědá barva žluči má svůj původ ve žlučovém barvivu bilirubinu, vznikajícím hlavně rozpadem červených krvinek.
Denně se tvoří kolem půl až sedmi desetin litru žluči, která nejprve vtéká kanálky do levého a pravého jaterního vývodu, ústícího zhruba po pěti centimetrech do žlučníku. Spojením žlučníkového a jaterního vývodu vzniká společný žlučový vývod v délce asi 7,5 centimetru, který směřuje dolů za kličkou dvanáctníku a po průchodu hlavovým koncem slinivky břišní do dvanáctníku vyúsťuje. Ale ještě než do něj vstoupí, spojuje se se slinivkovým vývodem, přivádějícím šťávy ze slinivky.
Proč nás žlučník trápí po tučném jídle
Důležitou součástí žluči jsou žlučové kyseliny tvořené v játrech z cholesterolu. Primární žlučové kyseliny (kyselina cholová a chenodeoxycholová) jsou po vyloučení žluči do střeva přeměňovány na tzv.sekundární žlučové kyseliny, které se uplatňují při emulgaci tuků přijímaných tuků – tedy po každém tučném jídle. Strávení sytějších pokrmů si žádá několika gramů těchto kyselin. Protože lidské tělo má k dispozici jen asi 2 až 4 gramy žlučových kyselin, je jejich potřebné množství zajišťováno jejich cirkulací mezi střevem a játry. Převážná část žlučových kyselin (95 procent) je totiž v posledním úseku tenkého střeva, kyčelníku, vstřebána opět do krve a transportována do jater, kde se znovu stává součástí nově vytvářené žluči.
Cholerici, sangvinici, melancholici a flegmatici
Žluči se přikládal velký význam dávno před poznáním její fyziologické funkce. Tzv. humorální teorie sestavená Hippokratovým zetěm Polybem učila, že nejen nemoci, ale i různé povahové vlastnosti jsou určovány převahou jedné ze čtyř základních tělesných šťáv – krve, hlenu, žluté a černé žluči.
Ostatně dodnes se v označení lidských povah založených na hodnocení temperamentu odráží původní řecké názvy těchto tělesných šťáv.
Sangvinik (z lat. sanguis, krev) je veselý a společenský,
flegmatik (z řec. flegma, oheň, zánět, hled jako produkt zánětu) klidný až lhostejný;
cholerik (z řec. chole, žluč) je vznětlivý, ale obvykle se zas rychle uklidní, kdežto
melancholik (z řeč. melas, černý) je smutný, trudnomyslný.
Cholerika označujeme i v obecném jazyce jako vzteklého a žlučovitého člověka. 21
Játra a žlučník fotografie a schéma 16
(pohled zespodu)
a) pravý lalok
b) levý lalok
c) žlučník (vesica fellea)
d) cévy jaterní
Léčba pomocí bylinek
Bylinky vhodné k léčbě žlučníku: 22
Benedikt, Jablečník, Kopřiva, Ostropestřec, Pelyněk pravý, Přeslička, Řepík, Sedmikráska, Světlík, Šalvěj, Truskavec, Třezalka, Vachta, Vlaštovičník
ONEMOCNĚNÍ ŽLUČNÍKU FUNKČNÍ I ORGANICKÁ
Při všech žlučníkových potížích je třeba vyhledat lékaře. Také jen lékař může rozhodnout, zda a do jaké míry užívat uvedené čajové směsi. Tyto směsi se osvědčily v mnoha případech a lze je proto, pokud s tím ovšem v daném případě lékař souhlasí, plně doporučit. 5
Čaj na žlučníkové kameny
20g jablečníku (nať),
20g řepíku (kvetoucí nať),
50g máty peprné (nať),
10g reveně
1 čajovou lžičku směsi vaříme 7 minut ve ¼ l vody, scedíme a pijeme 1 šálek teplého čaje denně ½ hodiny před jídlem. 22
ŽLUČNÍKOVÉ POTÍŽE
25 g - čekanka (Radix cichorii)
25 g - přeslička rolní (Herba equiseti)
25 g - řebříček (Herba millefolii)
25 g - třezalka (Herba hyperici)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte tři čajové lžičky této směsi do tří šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Během dne vypijte tři šálky teplého čaje. 5
BOLESTI ŽLUČNÍKU
50 g - vlaštovičník (Herba chelidonii) !
50 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přelijte jednu čajovou lžičku této směsi šálkem vroucí vody, nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.
Ráno a večer vypijte jeden šálek teplého čaje. 5
KOLIKY ŽLUČOVODŮ
50 g - mochna husí (Herba anserinae)
Přelijte jednu čajovou lžičku mochny husí šálkem teplého čaje, nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.
Denně vypijte 2-3 šálky teplého čaje. 5
ŽLUČNÍKOVÉ KOLIKY
30 g - mochna husí (Herba anserinae)
30 g - vlaštovičník (Herba chelidonii) !
30 g - meduňka (Folium melissae)
100 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přelijte jednu čajovou lžičku této směsi šálkem vroucí vody, nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.
Denně vypijte 2-3 šálky teplého čaje. 5
ONEMOCNĚNÍ ŽLUČNÍKU
15 g - reveň (Radix rhei)
15 g - vlaštovičník (Herba chelidonii)
15 g - vachta (Folium trifolii fibrinis)
15 g- hořec žlutý (Radix gentianae)
20 g - pampeliška lékařská (Radix taraxaci)
20 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte jednu čajovou lžičku této směsi do šálku vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Vypijte 1 šálek teplého čaje vždy 1/2 hodiny před jídlem. 5
ŽLUČNÍKOVÉ A ŽALUDEČNÍ POTÍŽE 1
30 g - zemědým (Herba fumariee) !
30 g - řebříček (Herba millefólii)
35 g - pýr (Rhizoma graminis)
10 g - krušinová kůra (Cortex frangulae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte tři čajové lžičky této směsi do tří šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Denně vypijte tři šálky teplého čaje. 5
ONEMOCNĚNÍ ŽLUČNÍKU (s bolestmi žaludku) 2
20 g - Čajová směs: máta peprná (Folium menthae piperitae)
10 g - pelyněk pravý (Herba absinthii)
10 g - smil písečný (Flos stoechados citrinae)
10 g - krušinová kůra (Cortex frangulae)
10 g - pampeliška lékařská (Radix taraxaci)
40 g - kurkuma (Rhizoma curcumae longae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte dvě čajové lžičky této směsi do dvou šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Ráno a večer vypijte šálek teplého čaje. 5
ŽLUČNÍKOVÉ BOLESTI
40 g - čekanka (Radix cichorii)
20 g - jalovcový plod (Fructus juniperi)
20 g - pampeliška lékařská (Radix taraxaci)
20 g - zemědým (Herba fumariae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte dvě čajové lžičky této směsi do dvou šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Vypijte denně šálek teplého čaje 1/2 hodiny před každým hlavním jídlem. 5
ŽLUČOVÉ KAMENY (spojené s tuhou stolicí)
10 g - reveň (Radix rhei)
10 g - krušinová kůra (Cortex frangulae)
20 g - pampeliška lékařská (Radix taraxaci)
20 g - dřišťál - kůra kořene (Cortex radicis berberidis) !
40 g - kurkuma (Rhizoma curcumae longae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte jednu čajovou lžičku této směsi do šálku vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Denně večer vypijte šálek teplého čaje 5
POTÍŽE PŘI ŽLUČOVÝCH KAMENECH 1
10 g - prha chlumní-arnika (Flos arnicae) (!)
10 g - oddenek kosatce (Rhizoma iridis)
20 g - vachta (Folium trifolii fibrinis)
20 g - pampeliška - kořen (Radix taraxaci)
20 g - máta peprná (Folium menthae peperitae)
20 g - čekanka (Radix cichorii)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte tři čajové lžičky této směsi do tří šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Během dne vypijte tři šálky teplého čaje. 5
POTÍŽE PŘI ŽLUČOVÝCH KAMENECH 2
2 g - drchnička (Herba anagallidis)
6 g - zemědým (Herba fumariae) !
15 g - řepík lékařský (Herba agrimoniae)
15 g - jablečník (Herba marrubii albi)
15 g - pampeliška lékařská (Radix taraxaci)
15 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
15 g - puškvorec (Rhizoma calami aromatici)
15 g - řebříček (Herba millefolii)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte čtyři čajové lžičky této směsi do čtyř šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Během dne vypijte čtyři šálky teplého čaje. 5
ŽLUČOVÉ KAMENY 3
10 g - reveň (Radix rhei)
15 g - vachta (Folium trifolii fibrinis)
15 g - hořec žlutý (Radix gentianae)
20 g - vlaštovičník (Herba chelidonii) !
20 g - pampeliška lékařská (Radix taraxaci)
20 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte dvě čajové lžičky této směsi do dvou šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Vypijte 2krát denně šálek teplého čaje vždy 1/2 hodiny před hlavním jídlem. 5
ŽLUČOVÉ KAMENY 4
10 g - reveň (Radix rhei)
20 g - jablečník (Herba marrubii albi)
20 g - řepík lékařský (Herba agrimoniae)
50 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte jednu čajovou lžičku této směsi do šálku vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Vypijte denně šálek teplého čaje vždy 1/2 hodiny před jídlem. 5
ŽLUČOVÉ KAMENY A ONEMOCNĚNÍ JATER
(spojené s nadýmáním, tuhou stolicí a bolestmi žaludku)
10 g - fenykl (Fructus foeniculi)
10 g - kmín (Fructus carvi)
20 g - krušinová kůra (Cortex frangulae)
20 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
20 g - řebříček (Herba millefolii)
20 g - zeměžluč (Herba centaurii)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte jednu čajovou lžičku směsi do šálku vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Vypijte denně po jídle šálek teplého čaje. 5
ČAJ PODPORUJÍCÍ VYLUČOVÁNÍ ŽLUČI 1
10 g - reveň (Radix rhei)
10 g - kmín (Fructus carvi)
20 g - benedikt lékařský (Herba cardui benedicti)
20 g - pelyněk pravý (Herba absinthii)
20 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
20 g - ostropestřec (Fructus cardui Mariae)
Příprava čaje (odvar): Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte tři čajové lžičky této směsi do tří šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Během dne vypijte tři šálky teplého čaje. 5
ČAJ PODPORUJÍCÍ VYLUČOVÁNÍ ŽLUČI 2
50 g - mařinka vonná (Herba asperulae)
Přidejte dvě čajové lžičky mařinky vonné do jednoho šálku vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Během dne vypijte šálek teplého čaje. 5
ČAJ PODPORUJÍCÍ VYLUČOVÁNÍ ŽLUČI 3
50 g - čekanka (Radix cichorii)
Přidejte jednu čajovou lžičku kořene čekanky do šálku vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Během dne vypijte po doušcích teplý čaj. 5
ČAJ PODPORUJÍCÍ VYLUČOVÁNÍ ŽLUČI 4
50 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
Přelijte jednu čajovou lžičku máty peprné jedním šálkem vroucí vody. Nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.
Vypijte denně vícekráte po jednom šálku teplého čaje. 5
ČAJ PODPORUJÍCÍ VYLUČOVÁNÍ ŽLUČI 5
25 g - pampeliška lékařská - kořen s natí (Radix taraxaci herba)
25 g - kořen jehlice trnité (Radix ononidis)
25 g - krušinová kůra (Cortex frangulae)
25 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte jednu čajovou lžičku této směsi do šálku vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Při křečích vypijte vícekráte denně po šálku teplého čaje. 5
JATERNÍ A ŽLUČNÍKOVÉ POTÍŽE
Žlučník, uložený pod játry, představuje určitý zásobník pro žluč. Oba zmíněné orgány spolu těsně souvisejí anatomicky a funkčně, což se projevuje i při jejich onemocněních. Uvedené dvě čajové směsi účinně napomáhají při léčení onemocnění jater i žlučníku. 5
JATERNÍ A ŽLUČNÍKOVÉ POTÍŽE
(spojené se zánětem žlučníku a s tuhou stolicí)
10 g - puškvorec (Rhizoma calami aromatici)
10 g - medvědicový list (Folium uvae ursi)
10 g - vachta (Folium trifolii fibrini)
10 g - lněné semeno (Semen lini)
10 g - přeslička rolní (Herba equiseti)
20 g - březový list (Folium betulae)
30 g - fazolový lusk bez semen (Fructus phaseoli sine semine)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte tři čajové lžičky této směsi do tří šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Denně vypijte tři šálky teplého čaje. 5
JATERNÍ A ŽLUČNÍKOVÉ POTÍŽE
10 g - zeměžluč (Herba centaurii)
15 g - kmín (Fructus carvi)
15 g - meduňka (Folium melissae)
20 g - jalovec - vršky větví (Summitates juniperi)*
20 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
20 g - mateřídouška (Herba serpylli)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přelijte jednu čajovou lžičku této směsi šálkem vroucí vody, nechte vyluhovat 5 minut a sceďte.
Denně vypijte 1-2 šálky teplého čaje.
* Poznámka: Jalovec je v ČR chráněnou rostlinou. Není proto dovoleno seřezávat dřevní části ani vrcholky větví. 5
JATERNÍ CHOROBY
Játra jsou velmi důležitým orgánem lidského těla. Počet různých onemocnění jater je velký. Dále uvedené čajové směsi napomáhají při léčbě:
1 ) Jaterních potíží, spojených se srdeční slabostí.
Sem patří městnavá játra, k nimž skoro vždy dochází při srdeční slabosti. Uvedený čaj posiluje srdce a působí poněkud dehydratačně. V případě městnavých jater v důsledku srdečního onemocnění vždy podporuje léčení.
2) Jaterních potíží, spojených s nedostatečným vylučováním moči. V tomto případě odstraníme městnání jater pomocí močopudného čaje, v němž se pozitivně uplatňuje krušinová kůra a řebříčková nať.
3) Jaterních a žlučníkových potíží, spojených se zánětem žlučníku a s nedostatečným vylučováním moči.
Zmíněný čaj demonstruje, jak příznivě může působit čaj při různých nemocech, které spolu příčinně těsně souvisejí. 5
JATERNÍ CHOROBY
(spojené se srdeční slabostí)
20 g - kozlík lékařský (Radix valerianae)
20 g - hloh (Flos crataegi)
30 g - kůra kořene dřišťálu (Cortex radicis berberidis) !
30 g - máta peprná (Folium menthae piperitae)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte dvě čajové lžičky této směsi do dvou šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Během dne vypijte dva šálky teplého čaje. 5
JATERNÍ CHOROBY
(spojené s tuhou stolicí)
20 g - jablečník (Herba marrubii albi)
20 g - krušinová kůra (Cortex frangulae)
20 g - benedikt lékařský (Herba cardui benedicti)
20 g - řebříček (Herba millefolii)
20 g - maceška trojbarevná (Herba violae tricoloris)
Všechny složky čaje smíchejte v uvedeném poměru. Přidejte dvě čajové lžičky této směsi do dvou šálků vody. Nechte vařit 5-10 minut a poté sceďte.
Každé ráno a večer vypijte jeden šálek teplého čaje. 5
Uvolnění žlučových kamenů - metoda dr. Berana
Při léčení je nutno si udělat 3 dny volna
Pro kůru je třeba:
200 g olivového oleje - prvotřídní, čerstvý, 1/4 kg heřmánkového květu, 1/2 kg lněného semene,
3 l mléka, karlovarská sůl
1. den
Ráno vstát v 5 hod. a vzít si 3 kávové lžičky karlovarské soli, 1/4 l studené vody a udržovat tělesný pohyb. Ke snídani kávu, mléko nebo čaj a staropečený rohlík. V poledne 3 kávové lžičky karlovarské soli, pak to samé co k snídani nebo kaši z hrubé krupice - nesolit, nemastit, sníst větší množství. Odpoledne ve 13.45 hod. ulehnout do tepla a ve 14 hod. dát první heřmánkový obklad z květů pomocí 2 ks řídkých sáčků naplněných tímto květem. Obklady se střídají po 10 min., sáčky se ohřívají v pařáku. Jsou velikosti asi 20x50 cm a přikládají se na pravou stranu do krajiny jaterní tak, aby zasáhly pod pravým bokem i část zad. Obklady se přikládají asi 2 hodiny.
2. den
Ráno vstát v 5 hod. a opakovat to, co 1. den. Před 12 hod. opět větší množství kaše z hrubé krupice. V kaši vycházejí kaménky. Odpoledne ve 13.45 hod. opět ulehnout do tepla a ve 14 hod. začít dávat obklady z lněného semene, rozemletého na mlýnku na mák a uvařeného v mléce. Stejná hustota kaše se udržuje přiléváním mléka. Silně ohřátá kaše se dává do sáčků a v nich se ohřívá na pařáku. Obklady se střídají po 2O min. Přikládají se proti žlučníku zepředu a nemocný stále leží na pravém boku. V 17 hod., kdy končí obklady - celkem 3 hod. - nemocný vypije 1/3 připraveného olivového oleje a zůstává ležet v klidu na pravém boku bez nejmenšího pohybu a bez mluvení. Další 1/3 oleje se vypiji v 17.3O hod. a poslední v 18 hod. Olej je možné mírně ohřát, aby se mohl vypít rychleji. Při pití je možno zahradit nosní dírky a chránit se před zvracením- olizovat citron. Po vypití poslední třetiny oleje se nemocnému vezme podhlavník a polštář a dají se mu nohy tak, aby hlava byla níž než nohy, ale pacient musí stále ležet na pravém boku alespoň 1 hod. bez mluvení, protože kaménky v této době odcházejí bezbolestně do střeva. Nesmí se nic jíst ani pít a musí být snaha usnout.
Tím léčba končí.
3. den
Ráno vstát po 5 hod., dále neležet, vzít 3 kávové lžičky karlovarské soli. Kaménky vyjdou mezi 5-6 hod. ranní, nejdéle po 8-9 hod. Jsou měkké, barvy zelené, potažené slabou blankou. Mezi léčbou nevycházet ven, používat kbelík s vodou, aby stolice mohla být oddělena. Kaménky většinou plavou na povrchu, protože jsou nasáklé olejem po rozpaření. Když se stolice nedostaví dá se klystýr. Po vyjití kaménků lze všechno jíst a pít bez obav. Po správném provedení kůry je výsledek jistý a každému uzdravenému přeji velkou radost při počítání vlastních žlučových kaménků, někdy v počtu 6O-200 a někdy několik lžic písku. Za takový výsledek poděkovalo již několik nemocných, kteří mají několik let klid od diety. Kdo je na velký růst kaménků, může kůru opakovat za 1 rok.
Sáček na lněné semeno o velikosti cca 20x20 cm
Sáček na heřmánek o velikosti cca 20x40 cm