8e. Slinivka břišní (pancreas)
Centrum zažívání
SLINIVKA BŘIŠNÍ (PANCREAS)
Slinivka břišní je podlouhlá, úzká žláza se zevní a vnitřní sekrecí. Je uložená mezi slezinou a ohbím dvanáctníku. Její hlavní vývod ústí společně se žlučovodem do dvanáctníku. Složením se podobá slinným žlázám v dutině ústní.
Slinivka je jedna z nejaktivnějších žláz v těle. Všechno co prochází tenkým střevem potřebuje k trávení několik šťáv, které produkuje a dodává slinivka. Pankreatická šťáva obsahuje trávící enzymy a má zásaditou (alkalickou) reakci. Poskytuje optimální předpoklady pro správnou funkci trávících enzymů, aby mohly svou funkci v tenkém střevě splnit. Asi uprostřed slinivky břišní je uložena skupina žláz s vnitřní sekrecí, nazývaná Langerhansovými ostrůvky, které produkují inzulín regulující metabolizmus cukru (hladina cukru v krvi)
a ostatních sacharidů. Je-li tělo zaplaveno toxickými látkami a tlusté střevo zatíženo hnilobou a kvašením, je tvorba inzulínu ztížena až znemožněna a vede k nesnášenlivosti cukrů.
Za takových okolností se zvyšuje množství cukru v krvi, který se začne vylučovat močí. Dochází k cukrovce, diabetu. Mnohým takto postiženým lidem se podařilo vysadit syntetický inzulín, jestliže se podrobili střevním výplachům a přešli na stravu s převahou čerstvé, syrové zeleniny, pili zeleninové a ovocné šťávy, jedli ořechy a naklíčená semena. Zjistili, že je velmi užitečné pít denně až litr zeleninové šťávy z karotky, celeru a růžičkové kapusty (viz také knihu Normana W. Walkera: Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy).
Slinivka břišní je velmi důležitá žláza našeho těla a měli bychom ji věnovat veškerý respekt, který si zasluhuje, chceme-li dosáhnout všestranného, dynamického zdraví. Přitom musíme začít tlustým střevem.
Není to podivné, že my lidé se musíme nejprve zhroutit,
než si začneme všímat moudrosti,
kterou nás Stvořitel vybavil.
Povinnost člověka by se dala říct jednou větou asi takto:
musí poznat pravdu, aby dělal co je správné.